303 oldal/13,5 MB, formátum: PDF.
ISBN 978-963-365-818-5
Előző, a CC2015-ös verziót tárgyaló kötetünk megjelenése óta a következő fejlesztések láttak napvilágot:
A CC 2015.2 verzió (2015. november) újdonságai:
- A Creative Cloud Libraries könyvtárak továbbfejlesztésének köszönhetően megkereshetjük objektumainkat a könyvtárakon és az Adobe Stock szolgáltatáson keresztül. A bekezdés és karakterstílusok támogatása is kibővült.
- Az angol nyelvű verzióban elérhetővé tették a kezdő és legutóbbi fájlok munkaterületet, amelyekkel gyorsabban munkába foghatunk.
- A Shaper eszközzel az egyszerű kézi rajzvonások geometriai alakzattá alakíthatók át mind a hagyományos, mind az érintésvezérelt felületeken.
- Az Élő alakzatok létrehozhatók és teljesen élő, interaktív és dinamikus eszközökkel szabályozhatók, módosíthatók más eszközök használata nélkül is.
- A szimbólumok dinamikusan kezelhetők, eredeti mesteralakzatuk klónozásával. A kapcsolat a minta és a származtatott elem között megmarad akkor is, ha az utóbbin módosítottunk.
- Továbbfejlesztették az előző verzióban megjelent intelligens segédvonalakat. Így az az objektumok elrendezése és távolsága, elosztása összehangolható külön vezérlő- és módosító billentyűk használata nélkül.
- A webre optimalizált SVG fájlok támogatásával ebben a formátumban is menthetünk, akár csak egyes objektumokat a rajztábláról.
- Továbbfejlesztették az érintésérzékeny eszközök támogatását (Shaper, Élő alakzatok, HP Sprout).
- Mobil applikációk továbbfejlesztéseként integrálták az Adobe Capture CC alkalmazást, így egy iPad táblagép, iPhone vagy Android telefon használatával bármilyen kép gyártásra kész objektummá alakítható. A színtémák, ecsetek, alakzatok megoszthatók a Creative Cloud Libraries segítségével. Szabadkézi vektoros rajzok támogatására kialakították az Adobe Illustrator Draw alkalmazást, melyet Android telefonokon használhatunk. A Comp CC alkalmazást is integrálták, melynek objektumai csatolhatók, így frissíthetők is maradnak.
A CC 2015.3 verzió (2016. június) újdonságai:
- Az összes nyelvi verzióban elérhetővé tették a kezdő és legutóbbi fájlok munkaterületet, amelyekkel gyorsabban munkába foghatunk.
- Ismét továbbfejlesztették a Creative Cloud Libraries könyvtárakat. Az 1680 képpontnál szélesebb képernyőt használó számítógépeknél a Könyvtárak panel nagyobb méretben nyílik meg. Az Adobe Stock képeket alkalmazáson belül is megvásárolhatjuk, sőt az innen származó objektumokat letöltés nélkül is elhelyezhetjük saját elrendezésünkben.
- Továbbfejlesztették az élő alakzatokat. Egyszerűsítették a határoló keretet. A sokszögek megtartják Élő alakzat tulajdonságaikat az eredeti Élő alakzat módosításakor (méretezés, nyírás, átformálás stb.) is. A sokszög oldalai egyforma méretűre állíthatók.
- Kialakították a gyors exportálást, amelynek segítségével az objektumok gyorsan összegyűjthetők és többféle fájltípusban és méretben (különféle kijelzőkhöz) exportálhatók. Az exportálandó objektumokat külön, Objektum exportálása panelen gyűjthetjük össze.
A CC 2017 verzió (2016. novemberi kiadás) újdonságai:
- Megújult a felhasználói felület. A CC 2017 csomag összes többi tagján is látható módon a felhasználói felületen fényerőt állíthatunk, az ikonpanelek összecsukhatók, a dokumentumok akár nagyméretű lapfülekkel, külön lapokon nyithatók meg.
- A szövegobjektumok tervezéséhez, elhelyezéséhez az Illustratorban is használhatjuk az InDesign programban bevezetett Lorem ipsum… helykitöltő szöveget.
- A támogatott txt, rtf fájlokból szöveget importálhatunk alakzatokba.
- Az Adobe XD alkalmazásba a vágólapon keresztül mozgathatunk SVG vektoros elemeket. A program támogatja az SVG típusú betűkészleteket is.
- Új betűkészleteket vásárolhatunk a Typekit piactéren. A betűtípusok az alkalmazás helyén frissülnek. A betűkészletek keresése is egyszerűbbé vált. Kereshetünk hasonlóság alapján is.
- A gyakran használt betűkészleteket kedvencként jelölhetjük meg. Ugyanígy megőrződnek a munkamenetek közt az utoljára használt betűkészletek.
- A kiválasztott szöveg előnézete az új betűkészlet csere nélkül ellenőrizhető, ha a kurzort egy betűtípus neve fölé húzzuk a Vezérlőpulton vagy a Karakter panelen a betűtípus listában.
- Kontextusfüggő karakterjel változatok helyi menüből alkalmazhatók. Ugyanígy alkalmazhatjuk a speciális karaktereket is.
- Új karakterformázó billentyűparancsok jelentek meg.
- Újabb sablonokat érhetünk el a Fájl/Új A teljesen megújított párbeszédpanelen új mintákat találunk a fénykép, nyomtatott, rajz és illusztráció, web, mobil, film és videó céljára létrehozandó dokumentumokhoz.
- Ilyen tervezési sablonokat átvehetünk az Adobe Stock piactérről is. A minták közvetlenül, húzással elhelyezhetők a vásznon. A betölthető képekhez hasonló képeket megkereshetjük a jobb egérgombbal a képre kattintva.
- A követett Stock könyvtárak hivatkozásai megjelennek a Könyvtár panelen és tartalmuk automatikusan frissül. A nyilvános könyvtárak csak olvasási nézete is megosztható.
- A Creative Cloud Libraries könyvtár fájljai, kellékei, a mobilalkalmazásban készült fájlok archiválhatók, megtekinthetők és visszaállíthatók.
- A grafika pontos illesztése és elhelyezése érdekében az objektumok és a görbeszegmensek képpontokhoz igazíthatók.
- Egy grafika módosítását segíti, hogy a kiválasztás, nagyítás, kicsinyítés a nézet közepére helyezi a módosítandó elemet.